Ilmselt igaüks on kokku puutunud oma elus mõne inimesega, kes suudab enda ümber olevad inimesed mängleva kergusega tülli ja hulluks ajada, ebakindlust ja intriige tekitada. Niinimetatud toksiline inimene justkui „toitub“ teiste inimeste negatiivsetest emotsioonidest.
Seda tüüpi inimesed on osavad manipulaatorid ja tihti me isegi ei märka enne, kui oleme liiga sügavale intriigidesse mässitud. Nad mürgitavad sisekliimat ning tekitavad pingeid, mis viivad meeskonnas alla nii inimeste motivatsiooni kui ka töösoorituse.
Eriti armastavad nad saladusi ja delikaatset infot, mida parajal hetkel enda kasuks ära kasutada. Nad tahavad alati paista parimad, armastavad tähelepanu ning vajavad pidevalt kinnitust nende suurepärasuse kohta.
Kuna nad on tihti ka väga head mängurid, siis esimese hooga ei pruugigi aru saada, et meeskonnas on toksiline inimene, kes tegelikult sisekliimale kahjulik on. Nad on nagu mädad õunad, mis ka teised käärima ajavad.
Toksilised inimesed panevad Sind sageli tundma…
…ebakindlust. Nad oskavad väga hästi tekitada kahtlusi Sinu enda ja teiste suhtes. Oma väikeste kommentaaridega panevad nad kahtluse seemned kasvama ning siis vaatavad nende levimist naudinguga kõrvalt.
…segadust ja ettevaatlikkust. Tekib tunne nagu Sa peaksid oma tegude ja väljaütlemistega olema ettevaatlik, et mitte neid ärritada. Hakkad tähelepanelikult jälgima, kuidas ja mida Sa ütled, sest Sa kunagi ei tea, milline võib olla sellega kaasnev reaktsioon.
…kurnatust. Sageli on nad energiavampiirid ja nendega suhtlemine ning pidev ettevaatlikkus nende ja nende negatiivse suhtumise suhtes tekitab kolleegides kurnatust.
…, et Sa ei ole justkui Sina ise. Sa käitud endalegi ootamatult ning Sulle ei pruugi meeldida, milliseks sa muutud nendega koos olles.
… süüd asjade eest, mis on normaalsed või isegi mitte Sinu kontrolli all. Tihti tekib tunne, et sa pead sageli nende eest vabandama või nende poolt tekitatud olukordi klaarima.
15 märki käitumises, mis aitavad toksilisi inimesi paremini ära tunda:
- Nad on oma käitumises ettearvamatud, kõikudes lahke ja sõbraliku ning külma ja õela käitumise vahel
- Nad on enamasti kõige suhtes negatiivselt meelestatud ja krutivad sellega ka teisi üles
- Nad koguvad „võimu“ isoleerides mõne inimese grupist või tekitavad meeskonnas vastandlikke leere
- Nad on väga võistlushimulised ning soovivad alati teistest paremad olla (vajadusel ka selleks teisi halvustades või valesid levitades)
- Nad mängivad väga osavalt teiste inimestega tunnetega, tekitades enamasti meeskonnaliikmetes pingeid ning stressi
- Nad tegutsevad Sinu selja taga, sepistades salaplaane
- Neile meeldib lasta Sul oma lojaalsust ja sõprust tõestada testides seda erinevates situatsioonides
- Nad lähtuvad enda kasust nii suhete kui tegevuste osas ning kasutavad isiklikku infot vajadusel kõhklemata Sinu vastu
- Nad ei usalda kedagi, kuid tunduvad sageli ise siirad ja usaldusväärsed (mistõttu saavad sageli enda valdusesse olulist ja tundlikku infot)
- Neile meeldib, kui inimesed tunnevad, et teised neist sõltuvad ning kasutavad selleks sageli informatsiooni valikulist jagamist ning enda rolli suuremaks „mängimist“
- Nad annavad nagu möödaminnes hinnanguid ja õõnestavad inimeste enesekindlust
- Mõned fraasid, mida mürgised inimesed sageli kasutavad:
- „Sa dramatiseerid üle!“
- „Sa ei tea, millest sa räägid!“
- „See on su enda süü..“
- „Sa oled lihtsalt ebakindel.“
- „Ma ei taha suhelda inimesega, kes…(mõni salvav hinnang)“
- Nad sageli mängivad topeltmängu (või isegi teatud juhul valetavad) rääkides ühele üht ja teisele teist versiooni
- Nad ei tunnista oma vigu ega vabanda eriti kui neilt seda otse küsida, vaid pigem otsivad vabandusi ja süüdlasi teistes
- Nad käituvad sageli ohvrina, kellele liiga tehakse ning nad ei arva, et nende käitumine oleks kuidagi teisi kahjustav
Kuidas ennast kaitsta?
Võimalusel hoia ennast sellistest inimestest võimalikult kaugele (ka füüsiliselt) . Sageli ei ole see töö kontekstis võimalik, kuid suhtle selliste inimestega nii vähe kui võimalik.
Ära anna neile „toitu“ ehk oma emotsioone. Hoia suhtlus lühike ja viisakas, kuid ära lasku sügavale ega jaga nendega oma nõrkusi.
Ära lase neil oma punastel nuppudel mängida, vaid ignoreeri nende katseid emotsioone tekitada. Ära lase ennast manipuleerida süütunde või teiste negatiivsete emotsioonidega.
Kui tunned ennast piisavalt tasakaaluka ja rahulikuna, lase neil ennast avalikult välja elada (see loob võimaluse, et nad ennast sisse räägivad ning näitavad ka teistele oma mürgist poolt).
Tunneta ja kaitse oma piire – otsusta mis on ja mis ei ole sinu jaoks aktseteeritav. Õpi ennast kehtestama, ole otsekohene, kuid samas jää taktitundeliseks (st. ära lasku tema tasemele). Keskendu lahendustele mitte probleemile.
Märka enda seisundit ja usalda oma sisetunnet (kui midagi on tundub kahtlane, siis see üldjuhul ka on). Ära karda oma kahtlustest või murest rääkida kolleegidega (saladus on toksilise inimese suurim relv).
Ära lase toksilise inimese poolt istutatud kahtluse „seemnetel“ saada osaks oma sisekõnest. Tööpäeva lõppedes „viska“ nad oma peast välja, sest nad ei vääri Sinu energiat.
„Lämmata“ selline inimene oma positiivsusega. Suuna ennast teadlikult positiivsete mõtete ja kolleegide poole, veetes aega inimestega, kes on heatahtlikud ja positiivsed. Tunnusta avalikult positiivset ja soovitud käitumist.
Mõtle esmajoones enda peale ja ära looda nende mõistvusele või empaatiale enda suhtes. Nad ei suuda näha olukordi teiste inimeste vaatepunktist ning on kasulik mõista, et toksilised inimesed ei muretse, kuidas üks või teine asi Sind mõjutab.
Üldjuhul toksiliste inimestega asjad ajas paremaks ei lähe. Pigem pikemas perspektiivis „kurnavad“ nad teised inimesed ära ning lahkuma ei asu mitte nemad, vaid inimesed, kes sellist vaimset pinget enam välja ei kannata. Seega “jaanalinnu strateegia” edu ei too. Kui Sul tekkis kahtlus või said kinnitust, et Sinu meeskonnas on mõni toksiline inimene, siis ei tasu pead liiva alla peita.
Kui toksiline inimene on Sinu kolleeg, siis tasub rääkida oma kahtlustest või kogemustest oma juhiga. Kui oled juht ja leiad, et Sinu meeskonda on sattunud mõni mürgine inimene, siis tasub hakata otsima võimalusi, kuidas ta võimalikult valutult organisatsioonist välja juhtida. Vajadusel võid pöörduda meie poole nõu saamiseks.