juht, vaimne vorm, tööstress
Marili Varjund
2 sept. 2021

Juht – milline on Sinu vaimne vorm?

Praegune ülemaailmne olukord on muutnud kogu ettevõtluse kergelt öeldes ärevaks. Ettevõtete juhid on pingelises seisus ehk rohkem kui kunagi varem ning see kõik toob endaga kaasa paratamatut stressi. Sellest tulenevalt kerkib esile juhtide vaimne vorm, mis vajab järjest rohkem tähelepanu ja tegelemist. Hea juht, millal sina viimati oma vaimsele vormile mõtlesid?

Kuidas hinnata oma vaimset vormi?

Kui sa juhina pead igapäevaselt mõtlema sellele, kas mul on homme oma töötajatele tööd anda või kas palgapäevaks jagub piisavat ressurssi, siis pole kahtlust, et pikapeale hiilib ligi selline „imeloom“ nagu tööstress. Kui sinna kompotti lisada veel pidevate tulekahjude kustutamine ja täitmata eesmärgid, siis pole ka ime, et vaevama hakkavad peavalud, nõrgeneb immuunsus või hullemal juhul tekivad lausa ärevushäired. Kui tihti me aga sellistele sümptomitele päriselt otsa vaatame?

Enamasti on inimloomuse tahe need sümptomid kiirelt ära peita. Milleks siis peavalu rohi on mõeldud? Kiires elutempos meil pole isegi aega märgata, veel vähem nendega tegeleda.

Võta praegu hetk aega ning küsi endalt:

  • Kas mul on piisavalt energiat ja motivatsiooni teha oma igapäevatööd nii hästi kui ma tahaksin?
  • Kas ma tunnen tööl olles liigset stressi ning kas see mõjutab ka minu isiklikku elu, sh ka minu füüsilist tervist?
  • Kas ma olen tundnud, et olla igapäevaselt eeskujulikult tugev, ettenägelik ja otsusekindel juht on väsitav?
  • Kas pidevad tähtajad, kokkulepped ja eesmärgid teevad mind ärevaks?
  • Kas tunnen hommikuti  vastuseisu ning sooviksin telefoni välja lülitada ning teha end „nähtamatuks“ ?
  • Kas tunnen, et kui mu meeskond vajab minult tuge ja peaksin neid motiveerima, siis mul ei ole neile midagi pakkuda, sest mu enda tass on tühi?

Kui vastasid kasvõi ühele küsimusele jah, siis see võiks olla sinu äratuskell. Isegi kui olukord ei ole sinu jaoks täna „nii hull“, siis targa juhina sa ilmselt tead, et parem on tegutseda kohe, kui, et lasta asjadel süveneda.

Vaimse vormi hindamisel on oluline olla aus enda vastu. Paha ei teeks ka see, kui kaasad hindamisel oma lähedasi või usaldusväärseid kolleege. Peeglisse vaatamine on raske, kuid fakt, et sa selle ette võtad, näitab sinu tugevust nii juhina kui inimesena.

Kuidas uuesti vormi saada?

Kui sa oled juba jõudnud märkamise ja mõistmiseni, et oleks vaja tegeleda oma vaimse vormiga, siis see ongi juba pool võitu. Uuesti vormi saamise peamiseks märksõnaks on aeg. Võta aega, et endaga tegeleda. Ära alahinda esmapilgul tühisena näivat asja, muidu tegeled hiljem tulekahjude kustutamisega edasi.

Mõned mõtted sulle, mida proovida:

  • Küsi abi – vaimsest tervisest rääkimine pole ammu enam tabu ning abi otsimine näitab vaid tugevust. Väga paljudel juhtidel puudub ka tugivõrgustik. Kui töötaja saab murede korral pöörduda enamasti oma otsese juhi poole, siis kelle poole pöördub juht, kui tal ei ole ülevalpool kedagi? Tihti me ei oska lihtsalt ise ka kuskilt peale hakata, kuid just esimese sammu tegemine aitab meid kiiresti edasi. Abi küsimine on sinu valik ja see, kas pöördud oma lähedase, kolleegi või mõne professionaali poole, on sisetunde asi. Oleneb kindlasti ka seisundist. Tea aga, et professionaalid on saanud selleks vajalikku väljaõpet ning oskavad näha tihti laiemat pilti.
    Kaks viidet, kust võib leida asjalikku infot vaimse tervise kohta:
     https://peaasi.ee/
    https://www.agprojekt.ee/noustamisteenus/

  • Korrasta oma „ümbrust“ – korrastada võid oma mõtteid, oma igapäevategevusi, tööülesandeid või koduseid toiminguid. Üks mõte – proovi leida oma tööülesannetest üks asi, mida saaksid tegelikkuses delegeerida, käest anda või hoopiski ümber kujundada nii, et see annaks sulle rohkem aega või lihtsustaks sinu igapäevatööd. Juhtide teada-tuntud „hea“ omadus on vajadus kontrollida ja kõike ise teha, aga kas see on ka mõistlik. Proovi rohkem delegeerida. Sellega tekitad endale ressurssi sinna, kus sind tegelikult vaja on ja saad enda õlult pinget vähemaks.
    Tööasjade korrastamiseks ning üleüldse oma eesmärkide saavutamiseks ja muutuste elluviimiseks soovitan mõelda coachingu peale. Loe ka meie blogiartiklit “Kes toetab juhti?” lisaks.
  • Leia endale sobivad tegevused, mis sind maandavad  – jälgi, millised tegevused annavad sulle energiat, mitte ei võta seda. Kui teleka vaatamine lülitab sind ehk töömõtetest eemale, siis kas see sind ka päriselt maandab? Proovi leida just need tegevused pärast mille tegemist tunned end justkui uue inimesena, tunned kergust oma õlgades, tunned, et su pea on vaba ja sisemine motivatsioon on tõusnud kasvõi grammike. On selleks tegevuseks metsas jalutamine, raamatu lugemine, joonistamine või kodu koristamine – igal ühel meist on oma maandaja.

Kuidas säilitada head vormi?

Nii nagu füüsilise vormiga, tuleb ka vaimset vormi hoida ja säilitada ning ennetada suuri langusi. Ütleks, et see on kõige keerulisem osa kogu teekonnal ja kõige rohkem sõltub just sinu enda tahtest.


Vormi säilitamiseks sulle väike meelespea:

  • Ole järjepidev – tekita endale vajalik rutiin!
  • Leia oma tugivõrgustik – kes on need inimesed, kellega regulaarselt arutada ja jagada oma mõtteid!
  • Julge olla nõrk – sa ei pea juhina olema vankumatu. Tugev juht näitab välja ka oma nõrkusi!
  • Puhka – uni ja vaba aeg meeldivate asjadega tegelemiseks annavad produktiivsusele rohkem kui sa arvata oskad!
  • Usalda – delegeeri, anna käest asju, mida sina tegelikult tegema ei pea. Sul on selleks oma suurepärane meeskond, kelle sa oled ise valinud ning nemad ootavad oma võimalust!

Võta meiega ühendust, kui tundsid, et see teema sind puudutas. Leiame koos lahendused!

Seotud teenused:

Seotud Postitused