Oled sa kunagi tundnud, et meeskonnas tekib segadus, sest pole päris selge, kes mille eest vastutab? Või oled sattunud olukorda, kus keegi eeldab, et sina tegeled millegagi, mida sa tegelikult ei pea tegema? Kui rollid ja ootused on ebaselged, kannatab kogu meeskond: tekivad konfliktid, tööülesanded jäävad toppama ja motivatsioon väheneb.
Rolliselgus loob tugevama ja tulemuslikuma meeskonna. Kui igaüks teab oma vastutust, tekib vähem segadust, koostöö paraneb ja juht saab keskenduda strateegilisele juhtimisele, mitte igapäevastele “tulekahjude kustutamisele”. Võtame järgnevalt fookusesse, miks on rolliselgus nii oluline, kuidas see kasu toob nii meeskonnale kui ka individuaalselt ning milliseid praktilisi samme saad rakendada, et oma tiimis selgust luua.
Mida tähendab rolliselgus ja miks see on nii oluline?
Sageli eeldatakse, et inimesed teavad täpselt, mida neilt oodatakse, kuid tegelikkus on tihti teine. Kui rollid pole selgelt määratletud, võib juhtuda, et ülesanded jäävad ripakile, osa tööst tehakse topelt ja keegi ei võta lõplikku vastutust.
Rolliselgus tähendab, et:
- Iga meeskonnaliige teab oma vastutusi ja ülesandeid.
- On selge, kuidas üks roll haakub teiste rollidega.
- Juht on edastanud selged ootused ja tulemuste kriteeriumid.
Kui need elemendid on paigas, saavad meeskonnaliikmed keskenduda oma tööle, teha tõhusat koostööd ja vältida tarbetuid arusaamatusi.
Rolliselguse kasutegurid meeskonna tasandil
Kui iga meeskonnaliige teab oma rolli ja ülesandeid, hakkavad asjad sujuma nagu kellavärk. Meeskond suudab paremini tegutseda, koostöö paraneb ja tulemused on paremad.
- Vähem segadust ja konflikte – Kui vastutusvaldkonnad on selgelt määratud, ei teki olukorda, kus üks töö jääb tegemata, sest kõik arvavad, et keegi teine teeb seda. Samuti ei teki pingeid seetõttu, et inimesed astuvad tahtmatult üksteise varvastele.
- Tõhusam koostöö – Kui igaüks teab, kuidas tema töö teistega seotud on, on lihtsam suhelda ja üksteist toetada.
- Kiirem otsustamine ja vähem ajakulu – Kui on selge, kellel on millistes küsimustes otsustusõigus, ei pea igat otsust pikka aega arutama või ootama kellegi heakskiitu.
- Parem tagasiside ja areng – Kui ootused on selged, on lihtsam anda konstruktiivset tagasisidet ja aidata töötajatel oma rollis kasvada.
Kasu töötajale individuaalsel tasandil
Selged ootused ja vastutused ei ole olulised ainult meeskonna tõhusaks toimimiseks, vaid alguse saab asi individuaalsel tasandil. Kui inimesed teavad, mida neilt oodatakse, saavad nad keskenduda oma tööle ja tunda end ka enesekindlamalt.
- Vähem stressi ja suurem kindlustunne – Kui ülesanded ja piirid on selged, ei pea pidevalt mõistatama, mida peaks tegema või kas midagi jäi kahe silma vahele.
- Tugevam motivatsioon ja rahulolu – Kui inimesed tunnevad, et nad saavad oma tööd hästi teha ja neil on selge eesmärk, kasvab nende töötahe ja pühendumus.
- Paremad arenguvõimalused – Kui töötaja teab, mida temalt oodatakse, saab ta sihipäraselt arendada vajalikke oskusi ja liikuda oma arengus edasi.
Miks on rolliselgus juhile oluline?
Juhi jaoks on rolliselgus sama oluline kui meeskonna jaoks. Kui inimesed teavad oma vastutusi ja ootusi, kulub juhil vähem aega probleemide lahendamisele ning rohkem aega strateegilisele juhtimisele.
- Vähem “tulekahjude kustutamist” – Kui rollid on selged, on vähem olukordi, kus juht peab sekkuma ja lahendama segadusest tingitud probleeme.
- Parem delegeerimine – Selged vastutusalad annavad juhile kindluse, et ülesanded on õigetes kätes ja neid ei pea pidevalt üle kontrollima.
- Tulemuslikum meeskond – Kui kõik teavad oma rolli ja ootusi, suureneb meeskonna produktiivsus ja töötajate motivatsioon.
Kuidas rolliselgust meeskonnas suurendada?
- Kaardista olemasolevad rollid ja vastutused
Koosta meeskonna vastutusvaldkondade ülevaade, et tuvastada hallid alad ja võimalikud kattuvused. - Loo selged ametikirjeldused – aga tee need praktiliseks!
Väldi liigset formaalsust ja keskendu sellele, millised on töötaja peamised vastutused ja edu kriteeriumid. - Korralda rollide ja ootuste arutelu
Küsi meeskonnaliikmetelt, kas neil on selge, mille eest nad vastutavad. Kasuta arutelusid, et eemaldada segadust tekitavad alad. - Kommunikeeri ootusi regulaarselt
Ära eelda, et üks kord rääkimine piisab. Kontrolli regulaarselt, kas ootused on endiselt selged ja kas neid on vaja kohandada. - Kasuta RACI-mudelit
RACI (Responsible, Accountable, Consulted, Informed) aitab selgelt määratleda, kes mille eest vastutab, kellel on lõplik otsustusõigus, kes peab olema kaasatud ja keda tuleb informeerida. Kui soovid RACI-mudeli kohta rohkem teada, siis pöördu meie poole. - Tunnusta ja anna tagasisidet
Kui keegi täidab oma rolli hästi, anna talle teada! See kinnitab, et tema panus on oluline ja motiveerib teda edaspidi sama hästi panustama.
Millal peaks rolliselgusega tegelema?
Mõnikord võib tunduda, et kõik toimib justkui iseenesest, kuid sageli hakkavad probleemid ilmnema märkamatult. Küsi endalt või oma meeskonnalt järgmisi küsimusi:
- Kas meeskonnas on pidev segadus selle üle, kes mille eest vastutab?
- Kas otsused venivad, sest pole päris täpselt selge, kes peaks olema kaasatud ja kellel on õigus lõplikult otsustada?
- Kas meeskonnaliikmete seas on ebaselgust, “varba peale astumist”, konflikte teemadel, et “tema ei tee midagi”, “mul on nii palju tööd, et ei jõua ära teha” jne?
- Kas pead juhina pidevalt sekkuma ja rollikonflikte lahendama?
Kui vastasid mõnele neist küsimustest “jah”, võib olla aeg rolliselgusega teadlikult tegeleda. Selgus meeskonnas ei teki iseenesest, kuid kui sellesse panustada, muutub töö palju sujuvamaks, meeskond tugevamaks ja tulemused paremateks.
Võta meiega ühendust ja me aitame sinu meeskonnas selgust luua näiteks rollikaartide näol. Küsi infot juurde!
Seotud teenused: