Töötajate motivatsioon on kui tulesäde: kui seda õigel ajal kütusega toita, põleb see eredalt, kuid ilma hoolitsuseta võib leek vaibuda. Muutuv töökoormus – näiteks kõrghooaegade stressirohke tempo ja madalhooaegade rahulikumad perioodid – on igale organisatsioonile tõeline proovikivi ning paneb juhte otsima viise, kuidas tagada, et tiim püsiks motiveeritud ja tulemuslik nii koormuse tipus kui ka vaiksematel aegadel.
Miks muutuv töökoormus mõjub motivatsioonile?
Muutuv töökoormus tekitab töötajates vastakaid tundeid, sest see võib häirida seni kandvat tasakaalu. Kõrghooajal võivad kiired tähtajad, pidev surve ja ületunnid luua keskkonna, kus stress muutub krooniliseks. Krooniline stress vähendab töötajate keskendumisvõimet ning suurendab läbipõlemise riski.
Madalam töökoormus seevastu ei pruugi olla nii lõõgastav, kui see esmapilgul paistab. Kui tööelus puuduvad väljakutsed või struktuur, hakkab motivatsioon langema ja töötajate kaasatus väheneb.
Inimeste motiveerimiseks on oluline tagada kolme põhivajaduse täitmine: autonoomiat, kompetentsust ja seotust. Kui üks neist vajadustest jääb täitmata, võib motivatsioon ja rahulolu väheneda.
Mõlemad äärmused – ülekoormus ja töö igavus – mõjutavad organisatsiooni tervikuna. Rahulolematus, töötajate lahkumine ja vähenenud produktiivsus on vaid jäämäe tipp. Õnneks aitavad teadlik juhtimine ja läbimõeldud strateegiad neid riske maandada.
Kõrghooaja eesmärk on saavutada tulemusi säilitades töötajate motivatsioon
Kõrghooajal on suur töökoormus sageli vältimatu, kuid töötajate toetamine ja tunnustamine aitab tempot kergemini hallata. Siin on mõned praktilised nipid, mis aitavad säilitada töötajate motivatsiooni ka kõige pingelisematel aegadel:
-
Töötajad peavad teadma “miks” ja “kuidas”
Kui töö hulk kasvab, võib töötajatel tekkida tunne, et nad lihtsalt “tõukavad vankrit”. Seda saab vältida, kui juht seab selged ja saavutatavad eesmärgid, mis on seotud suurema pildiga. Näiteks, kui selle aasta eesmärk on jõuda 30% suurema müügini, et tagada järgmise aasta investeeringute eelarve, tuleb seda töötajatele selgitada. Samuti on oluline järjepidev kommunikatsioon, sest töötajad vajavad asja- ja ajakohast infot.
-
“Üks hea sõna” ehk moraali tõstmine väikeste sammudega
Kõrghooajal on lihtne unustada, kui palju üks soe sõna või tunnustus võib töötajatele tähendada. Hommikune häälestuskoosolek, kus juht jagab kiiret positiivset tagasisidet, võib meeskonna energiataset oluliselt tõsta. Kui on vaja, tuleb kiita kogu tiimi hea meeskonnatöö eest. See lihtne tegevus annab töötajatele tunde, et nende tööd hinnatakse ja nende panus loeb.
-
Paindlik tööajakorraldus
Kõrghooajal on paindlikkus võtmetähtsusega, et vältida läbipõlemist. Näiteks kui projektide tähtaegu saab hajutada, planeerige need nii, et koormus oleks jaotatud ühtlasemalt. Samuti võib anda töötajatele võimaluse valida ise, millal nad oma päeva kõige intensiivsemaid ülesandeid lahendavad ning see suurendab autonoomiat.
Tunnustage ka panust – preemiad, lisapuhkepäevad või isegi sümboolsed kingitused, loovad tunnet, et töötaja töö on märgatud ja hinnatud.
-
Häälestus- ja hingetõmbekoosolekud
Kõrghooaja alguses ja lõpus võib olla kasulik korraldada tiimikoosolekuid, mis keskenduvad motivatsioonile ja ühtsustunde loomisele. Näiteks võib hooaja alguses läbi viia nn häälestuskoosoleku, kus tiim arutab oma eesmärke, ootusi ja potentsiaalseid väljakutseid. Selline praktika aitab tugevdada seotust ning valmistab töötajad vaimselt ette eesootavaks töömahuks.
Madalhooaeg pakub võimalusi töötajaid arendada ja ettevõtte väärtust kasvatada
Madalhooajal saab ettevõte tegeleda mitte ainult protsesside täiustamise, vaid ka töötajate kaasamise ja arendamisega. Õigesti kasutatud aeg loob nii lühiajalist kui ka pikaajalist väärtust. Siin on mõned soovitused:
-
Koolitused ja uued oskused on investeering tulevikku
Madalhooaeg on ideaalne aeg, et pakkuda töötajatele võimalusi õppimiseks ja enesearendamiseks. Kui töötajad saavad oma oskusi täiendada, tunnevad nad suuremat kompetentsust ja väärtust ettevõtte silmis. Näiteks võib korraldada koolitusi, mis on seotud kõrghooajal vajalike oskustega, nagu stressijuhtimine või uus tehnoloogia. Samuti on hea aeg õpetada töötajatele teisi rolle, mis aitavad neil paremini mõista ettevõtte toimimist tervikuna.
-
Uute projektide ja ideede arendamine
Laske töötajatel osaleda ettevõtte strateegiliste projektide planeerimises või protsesside parendamises. Laske tiimidel esitada ideid, kuidas muuta klienditeenindus sujuvamaks või kuidas parandada tootmisprotsessi. Sellised tegevused rahuldavad autonoomia ja seotuse vajadusi, andes töötajatele tunde, et nende panus on ettevõtte jaoks oluline.
-
Rutiinist eemaldumine
Madalhooaeg pakub suurepärast võimalust rutiinist välja murda. Kasutage seda aega loovate ja lõbusate tegevuste jaoks, näiteks korraldage väljasõite, meeskonnaüritusi või isegi lõbusaid töötoa stiilis päevi, kus töötajad saavad jagada oma parimaid praktikaid või mõtteid töö parandamiseks. Sellised tegevused tugevdavad meeskonnavaimu ja aitavad vältida tööalast tüdimust.
-
Tagasiside kogumine ja analüüs
Kasutage rahulikku aega selleks, et rääkida töötajatega üks-ühele ja mõista nende vajadusi. Uurige, millised on nende koolitusvajadused, millised aspektid nende töös vajavad parandamist ja millised on nende ootused juhtkonnale. Selline dialoog loob tugeva usaldussideme ning annab juhile olulist teavet meeskonna juhtimiseks nii kõrghooajal kui ka madalhooajal.
Tulemus: motiveeritud tiim igal hooajal
Töötajate motivatsioon ja kaasatus sõltuvad sellest, kuidas organisatsioon suudab vastata nende motivatsiooni vajadustele sõltumata töökoormuse muutustest. Kõrghooajal aitab selge kommunikatsioon, tunnustus ja paindlik töökorraldus hoida tiimi efektiivse ja motiveerituna. Madalhooajal annab panustamine arengusse, uutesse oskustesse ja meeskonnaüritustesse tugeva aluse tulevasteks väljakutseteks.
Kas teie tiim tunneb, et nende panus loeb ja nad on osa suuremast eesmärgist? Kui vastus on jaatav, olete juba õigel teel.