meeskonnatunne, võtmetegur, meeskond
Marili Varjund
5 apr. 2022

Meeskonnatunne – Sinu ettevõtte võtmetegur

Ettevõtted on täna paljuski seisus, kus „püüame ellu jääda“ on saanud igapäevaseks terminiks. Oleme ajas, kus on palju segadust, hirmu ja teadmatust tuleviku ees, pingeid ja ärevust esineb aina rohkem ning rõõmu tundmine tundub justkui kohatu. Ometi peame edasi funktsioneerima ning püüdma positiivselt eesseisvale mõelda. Üheks oluliseks võtmeteguriks Sinu ettevõtte tuleviku kindlustamisel on kindlasti Sinu meeskond ning täpsemalt just meeskonnatunne.

Meeskondade hetkeseis

Viisime hiljuti läbi ühe väikese küsitluse ettevõtete ja organisatsioonide seas, kus uurisime, milliste väljakutsetega praegu inimeste juhtimisega silmitsi seistakse ning, kuidas viimaste aastate olukord on muutnud inimeste juhtimise praktikaid. Saime kraadida hetkeolukorda ning oleme väga tänulikud kõigile panustajatele.

Kurb, ent pisut ootuspäraselt tuli välja, et meeskondades esineb palju stressi, ärevust, väsimust, motivatsiooni langust ning lisapingeid töökoormuse suurenemise või vähenemise tõttu. Lisaks toodi veel esile kodukontori mõjud, mille tõttu kolleegide toetus ja suhtlus on kaugenenud ja meeskonnatunne vähenenud ning üha rohkem nähakse väljakutset, kuidas hoida tasakaalu töö- ja eraelu vahel. 

Kõik need eelnevad sümptomid viitavad sellele, et meeskondade tervised on vaja luubi alla võtta, eriti arvestades praegust olukorda maailmas. 

Miks just meeskonnatunne on võtmetegur?

Meeskonnatunne on see pisut müstiline „miski“, mida tihti on keeruline sõnastada, kuid mis oma olemuselt on see tunnetus, kus kõik meeskonnaliikmed on ühel lainel, neil on ühine eesmärk, jagatakse ühiseid väärtusi, usaldatakse ja austatakse üksteist. Kõige selle tulemiks on ka efektiivsed töötulemused, mis tähendab, et iga targa meeskonnajuhi eesmärk võiks olla luua eeldused meeskonnatunde tekitamiseks. 

Paraku jäi küsitluse vastustest silma ka see, et oleks vaja rohkem aega, et panustada meeskonda, aga pidevalt on kiire ja „tähtsamad“ asjad vajavad tegelemist. Aga mis tegelikult on need „tähtsad“ asjad?

Mis saab siis, kui Sul ei ole enam seda toimekat meeskonda? Mis saab siis, kui Su võtmetöötajad läbi põlevad või pingete tõttu lahkuvad? Mis saab tulemustest siis, kui Su meeskond lihtsalt ei tee koostööd? Millega Sul siis kiire on? Pole kahtlust, et uute inimeste leidmine ja meeskonnatunde tekitamine uute tiimiliikmete seas nõuab aega ja palju tööd ning sellega ei soovi ükski ettevõte oma aega raisata. 

Seega on meeskonnatunde tekitamine tegelikult imelihtne viis parandada koostööd ja seeläbi ka töötulemusi, mis teebki sellest võtmeteguri. Tuleb lihtsalt osata märgata, võtta aega ja tegutseda.

Loe ka meeskonnatunde võtmekoostisosadest täpsemalt siit.

3 sammu parema meeskonnatundeni

1. Märka! – oluline on märgata probleeme ja tajuda meeskonnas tekkinud pingeid ja ärevust. Aitame Sul siinkohal teha väike kontroll oma meeskonna kohta: 

  • Kas Su meeskond on viimasel ajal stressis ja ärev?
  • Kas Su meeskonnas on pinged ja lahkhelid on kerged tulema?
  • Kas Su meeskonnas esineb motivatsiooni langust?
  • Kas Su meeskonnal on viimasel ajal suurenenud töökoormus ja selle tulemusena väsimus?
  • Kas Su meeskond on olnud palju kaugtööl ning kohtunud pigem harva?
  • Kas Su meeskonnas on tunda vaimse tervise langust?
  • Kas Su meeskond saaks ja võiks teha senisest tõhusamat koostööd?
  • Kas su meeskond ei tule muutustega hõlpsalt kaasa?
  • Kas Su meeskonnas esineb erinevaid tõekspidamisi, mis mõjutab ka koostööd?
  • Kas Su meeskond vajaks korraks „restarti“?

    Kui vastasid kasvõi ühelegi neist küsimusele jah, siis Sul oleks aeg oma meeskonnaga tegeleda. 

2. Võta aega! – unusta ära mõtteviis: „Praegu on nii kiired ajad, ootame millal asjad rahunevad ja siis tuleme teema juurde tagasi!“. See on lause, mida kuuleme juhtidelt oi kui palju. Avaldame saladuse – seda „õiget“ aega ei tulegi. Kui on probleem õhus, siis parim aeg on otsekohe. Võta see aeg oma meeskonnale ja Sa näed, et see on investeering, mitte kulu. 

3. Küsi abi! – põhjus, miks tihti jäetakse meeskonna probleemide ja pingetega tegelemata on lihtne – pole lihtsalt oskusi või teadmisi, kuidas ja mil moel asjale läheneda. Seetõttu pannakse tihti pea liiva alla ning oodatakse, et probleemid lahenevad ise. Ole julge ja tunnista, et kõike ei peagi alati oskama. Selleks on oma ala spetsialistid, kes aitavad nõu ja jõuga. 

Kui Sul tekkis mõtteid ja küsimusi või tunned, et Su meeskond vajaks värskendust mõne töötoa näol,  siis võta meiega ühendust ja leiame koos lahendused. Kujundame töötubasid vastavad meeskonna otsestele vajadustele ning ootustele.

Seotud teenused:

Seotud Postitused